مشروح خبر

پیوند هاپلو جدید برای اولین بار دربخش پیوند مغز استخوان بیمارستان امام رضا (ع) انجام شد

پیوند هاپلو جدید برای اولین بار دربخش پیوند مغز استخوان بیمارستان امام رضا (ع) انجام شد

رئیس بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه گفت: برای اولین بار پیوند «هاپلو جدید» (مغز استخوان) با ٥٠ درصد تشابه بین دهنده و گیرنده در این بخش انجام شد.

دکتر مهرداد پاینده افزود: این عمل به علت شرایط ویژه ایمنی در بدن گیرنده نیازمند تمهیدات پیچیده پیشگیرانه و درمانی ویژه می باشد که با موفقیتی که به دست آمد می توان بیماران و دهندگان با عدم تشابه کامل اچ ال ای (HLA) را پیوند «الوژن» کرد.

وی اظهار داشت: شرط تداوم این موفقیت حمایت های دارویی توسط معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه است.

به گفته او، در پیوند هاپلو سیستم ایمنی دهنده و گیرنده علیه همدیگر وارد واکنش قوی ایمنی می شوند و این اتفاق عوارض پیچیده و سنگینی ایجاد می کند و بدین علت انجام این نوع پیوند کاری بسیار دشوار می باشد.

این فوق تخصص خون و آنکولوژی در ادامه گفت: عمل کم نظیر پیوند مغز استخوان برروی مردی ۲۶ ساله مبتلا به سرطان خون حاد نوع ای ام ال (AML) انجام گرفت که به دلیل نداشتن دهنده کامل همخوان از نظر ژنتیکی (HLA) با خود بیمار، از خواهرش که تنها ٥٠ درصد با وی از نظر ژنتیکی مطابقت داشت پیوند انجام شد و خوشبختانه پیوند با موفقیت ١٠٠ درصد‏ حاصل شد.

پاینده ادامه داد: اگر مغز استخوان به خوبی نتواند سلول های خونی را برای بدن فراهم کند باید با یک مغز استخوان سالم جایگزین شود، به این عمل پیوند مغز استخوان می گویند.

او گفت: پیوند مغز استخوان برای درمان بسیاری از بیماری ها که مغز استخوان فرد را درگیر می کند مانند تالاسمی و سرطان ها استفاده می شود.

یادآوری می شود بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان امام رضا به عنوان تنها مرکز پیوند مغز استخوان در غرب کشور و پنجمین مرکز در کشور در سال ۹۳ با ظرفیت ۶ تخت راه اندازی شده و تاکنون بیش از ۱۲۲ پیوند مغز استخوان موفق در این بخش انجام شده است.

۱۷ شهریور ۱۳۹۸ ۱۳:۰۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید